01803 311253

Home » Club News » Race Results – Tuesday 4th July

Race Results – Tuesday 4th July

 

Race Results for Tuesday 4th July (Trophy Race)

Light Breeze,  southerly force 2.

Race 1 Results – Overall with Handicap

  • 1st – Andy (Laser Std)
  • 2nd – Andrew (Blaze)
  • 3rd – John L  (Tasar)
  • 4th – Faye (Tera S)
  • 5th – John M (Laser 2000)

Race 2 Results – Overall with Handicap

  • 1st – John L  (Tasar)
  • 2nd – Andrew (Blaze)
  • 3rd – Andy (Laser Std)
  • 4th – Faye (Tera S)
  • 5th – John M (Laser 2000)

Trophy Winners for different classes

  • John L / Jodie  – TASAR FLEET
  • Andrew C (Blaze) – MIXED FLEET
  • Faye C (Tera) – JUNIOR

Well done all!

Thank you as always to our volunteers.

  • Roger –  (Race Officer) / Safety Boat
  • Graham  – (RO Assistant) / Safety Boat
  • Stuart – Safety Boat
  • Mark – Safety Boat
  • Karin – Registration
  • Hugh + Ted – Beach Master

Race Results for Sunday 2nd July

Sunday was about as perfect as it gets sailing at Babbacombe. A constant ESE wind blowing 10 – 14 knots, flat calm, clear skies.

Thank you to Adrian for running his first session as Race Officer. Please make sure you put us down for the same conditions next time you do RO!

Race 1 Results.

  • 1st – John (Helm) Jodie (Crew) – TASAR FLEET
  • 2nd – Guy (Helm) Katrina (Crew) – TASAR FLEET
  • 3rd – James (Helm) – TASAR FLEET

 

  • 1st – Andrew (Blaze) – MIXED FLEET
  • 2nd – Andy (Laser Std) – MIXED FLEET
  • 3rd -William (Pico)  – MIXED FLEET
  • 4th -Faye  (Tera S) – MIXED FLEET
  • 5th – John M (Feva) – MIXED FLEET
  • Best Junior – Faye (Tera S)

 

Race 2 Results.

  • 1st – Jodie (Helm) John (Crew) – TASAR FLEET
  • 2nd – Guy (Helm) Katrina (Crew) – TASAR FLEET
  • 3rd – James (Helm) – TASAR FLEET

 

  • 1st – Andrew (Blaze) – MIXED FLEET
  • 2nd – Andy (Laser Std) – MIXED FLEET
  • 3rd – Faye  (Tera S)  – MIXED FLEET
  • 4th – William (Pico) – MIXED FLEET
  • 5th – John M (Feva) – MIXED FLEET
  • Best Junior – William (Pico)

Well done also to Kieron for venturing out on his own in the Laser Radial for the first time

Thank you as always to our volunteers assisting our racing and RYA courses.

  • Adrian –  (Race Officer) / Safety Boat
  • Pete  – (RO Assistant) / Safety Boat
  • Steve – Safety Boat
  • Alan – Safety Boat
  • Jan – Registration
  • Graham – Beach Master

Comments are closed.